Projekty

gminna biblioteka publiczna w klembowie

KONKURS NA OPRACOWANIE KONCEPCJI URBANISTYCZNO-ARCHITEKTONICZNEJ BUDYNKU NOWEJ GMINNEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ WRAZ Z ZAGOSPODAROWANIEM TERENU
2021

OPIS

Głównym założeniem opracowanego projektu Gminnej Biblioteki Publicznej było osadzenie budynku w kontekście otoczenia, przy jednoczesnym zachowaniu prostej, eleganckiej formy – odpowiedniej dla pełnionej funkcji.

Dzięki rozczłonkowaniu bryły budynku na trzy zasadnicze części, spięte wewnątrz dobrze doświetlonym hallem, wtapia się ona w relatywnie luźną zabudowę w okolicy i nie dominuje nad pobliskim kościołem i jego wieżą.

Takie ukształtowanie budynku wytworzyło też zapraszające otwarcia w postaci „pęknięć” pomiędzy bryłami. Jedno z tych otwarć stanowi taras z widokiem na zieloną część działki, wraz z rzeczką i wieżą kościelną w tle. Taras jest dostępny z hallu, a także z obu wypożyczalni i stanowi naturalną kontynuację wnętrza.

Otwarcie widokowe na wieżę kościelną wzmacnia połączenie z zabudową po drugiej stronie rzeki. Bryła budynku została złożona z prostych, tradycyjnych form o dachach dwuspadowych.

Wnętrza samej biblioteki są bardzo przestrzenne i jasne. Wysokie pomieszczenia wypożyczalni dla dorosłych i młodzieży są otwarte aż po sam dach skośny. Wykończenie w czystej bieli wzmacnia symboliczną funkcję obiektu i dodaje mu klasy.

DANE

POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 1043 m²
POWIERZCHNIA ZABUDOWY: 1216 m²
POWIERZCHNIA TERENU: 5949 m²
WYSOKOŚĆ BUDYNKU: 11,44 m
DŁUGOŚĆ BUDYNKU: 52 m
SZEROKOŚĆ BUDYNKU: 36 m
LICZBA KONDYGNACJI: 1 nadziemna